Ekşi Mayalı Ekmek Tarifi

Un, su, tuz ve ekşi maya. İyi beslenmek, sağlıklı yaşamak ve kaliteli ekmek tüketmek işte bu.

Somun Ekmek Tarifi
  • Pişirme Süresi 1 Saat
  • Hazırlama Süresi 6 Saat
  • 3 Kişilik

Ev Yapımı Somun Ekmek Tarifi İçin Malzemeler

  • 400 gr Testa Ekmeklik Un
  • 300 ml. su
  • 90 gr ekşi maya
  • 2 çay kaşığı tuz

Püf Nokta!

Ekşi mayanızı, ekmeği yapmadan en az 1 gün önce beslemeniz gerekmektedir. Aksi takdirde mayanız aktif hale gelmeyecektir. Mayanızı suya koyduğunuzda dibe çöküyorsa kullanıma hazır değildir. Yüzüyorsa kullanıma hazırdır. Ekmeğinizi yapmaya başlamadan önce bir parça ekşi mayayı suya koyarak kontrol edebilirsiniz.

Pişirme Önerisi

Ekmeğin nem dengesini koruması oldukça önemli. Bu nedenle fırın içinde mutlaka su dolu bir kap bulundurun.

Ekşi Mayalı Ekmek Tarifi Nasıl Yapılır?

Derin bir kaba suyu aktarın. İçerisine bir gün önceden beslemeye başladığınız ekşi mayayı ekleyin. Maya ve suyunuzu iyice karıştırın.

Unu, tuzu iki kez elekten geçirin ve ortasını açarak ekşi mayalı karışımı ekleyin.

Yavaş yavaş yoğurmaya başlayın. Ele yapışan, cıvık bir hamur elde edeceksiniz. Hamuru elde ettikten sonra üzerini kapatın ve yarım saat bekletin.

Yarım saatin sonunda ilk katlama işleminizi yapın. İlk katlamanın ardından yarım saat daha bekletin. Yarım saat aralıklarla toplam 5 kez katlama işlemi gerçekleştirin.

Katlama işlemlerinin ardından bir tencerenin içine bolca un serpin ve bir bez yerleştirin. Onu da bolca unlayarak hamuru içerisine yerleştirin ve kapağını kapatın.

Fırına içi sıcak su dolu bir kap yerleştirin ve hamurunuzu bu şekilde bir saat daha dinlendirin.

Tercihen demir döküm bir pişirme kabının içine pişirme kağıdı serin. Mayalandırmaya bıraktığınız hamuru yerleştirin, şekil vererek kapağını kapatın. Fırınınızı 200 derece ısıtmaya başlayın. Fırınınızın içinde su dolu bir kap durmaya devam etsin.

Fırınınızın ısındığında ekmeğinizi fırına verin. 40 dakika kapağı kapalı, 20 dakika kapağı açık bir biçimde pişirin. Piştiğinde afiyetle tüketebilirsiniz.

Kaynak: yemek.com